Pro naše traťové úseky a stanice v měřítku TT vyrábíme telegrafní sloupy, které pasují do doby II. epochy, tj. sloupy různých typů bez patek. U současných výrobců jsme nebyli spokojeni s průměrem dřevěného sloupu ani s instalací sloupů do terénu. Proto jsme navrhli a zvolili řešení, které nám vyhovuje, případně může být inspirací pro další modeláře snažící se věrně zachytit drobné detaily na tělesech telegrafních sloupů.
Každé nové vizi, v našem případě výrobě telegrafních sloupů, předchází bohatá diskuze a mapování terénu. Cílem je vyrobit sloup, který bude věrně kopírovat technické výkresy a reálné sloupy. Výkresy i s bohatým popisem jsme našli v telegrafních předpisech T1 ČSD schválených minisrem dopravy v dubnu roku 1955 na Železniční modelářské mapě. Z těchto dokumentů citujeme a čerpáme i pro potřeby tohoto článku.

Samozřejmostí je studium dobových fotografií. Při prohlížení knih s černobílou fotografií zachycující projíždějící parní vlak se zaměřujeme na detaily telegrafních tras. Vzácností je nález sloupu přímo v terénu (dnes již ovšem jen s betonovou patkou). Při průzkumu trati z Křimova do Hory Sv. Šebestiána jeden takový sloup v zarostlé vegetaci dokonce ještě stojí bez patky betonové.
fotogalerie - https://eu.zonerama.com/ustti/Album/7365303
forma na výrobu sloupů k tisku - forma_sloupy_ustti_v3.stl
systém kotevních patek pro sloupy - patky_kotvy_sloupy_ustti_v3.stl
Vytvořili jsme studii, na základě které jsme sloupy nakreslili a naprojektovali formu na snadnější výrobu a systém kotevních patek pro tisk. Sloupy pro malá zatížení i velká zatížení jsme si pracovně pojmenovali následovně :

pro velká zatížení typ H, typ A
pro malá zatížení typ II, typ I.I, typ I a typ I s příhradou
Rameníky a sloupovníky lze libovolně kombinovat a namodelovat věrně to, co je k vidění na dobových fotografiích nebo dle reálných zatížení.
Sloup je nutné pasovat do terénu (resp. do traťových modulů) tak, aby telegrafní síť na modulech navazovala. Při otočení modulů by při instalaci sloupů „napevno“ totiž linka nenavazovala. Proto jsme vytvořili systém kotevních patek pro sloupy, které jednoduchým zasunutím/vysunutím a srovnání s terénem instalujeme do modulu. Vegetace pak zajistí splynutí s povrchem. Sloupy je samozřejmě možné pasovat do terénu i na pevno (např. ve stanici). Formy jsou pro tisk k dispozici (viz výše).

Materiál, ze kterých jsme sloupy postavili, je plastový profil o průměru 1,6mm. Dřevěný o tomto průměru jsme nenašli, ale pokud se objeví, dá se jím nahradit. Nakreslili jsme rameníky, sloupovníky, výztuhy, šrouby a cedule (pozn. legendu najdete ve fotogalerii), které jsme si nechali vyleptat.
Kulatiny se vkládají do formy, zalepí lepidlem a vloží do kotevní patky. Poté jsme je doplnili o leptané díly. Na hotový sloup je třeba nanést barvu (odstíny hnědé, šminky apod.). Použili jsme syntetické barvy a nanášeli pomocí airbrushe. Nakonec stačí špičkou párátka nanést bílou barvu na rameníky a sloupovníky a ztvárnit bílé izolátory. S výsledkem jsme spokojeni.


Další fotografie z pasování do terénu jsou k vidění v naší fotogalerii Sloupy a stožáry.